Úsmevný fejtón o tom ako som inštaloval svokre počítač

 

Na úvod chcem povedať, že svokru mám dobrú a dúfam, že môj pohľad na to pamätné doobedie zoberie s humorom.

Na úvod zhrniem čo predchádzalo jednému doobediu. S najlepším úmyslom som sa podujal zabezpečiť pre svokru nové PC. Všetko vyzeralo OK, až do okamžiku, keď som zistil, že nedokážem rozchodiť zvukovú kartu. Zvuky vyzerali akoby vychádzali z vnútra obrovskej rúry, v podstate boli nezrozumiteľné. Vyskúšal som úplne všetko čo som vedel, potom som ešte po telefonickej konzultácii s predajcom refrešol BIOS, natiahol nové ovládače a neviem čo ešte od výrobcu dosky. Všetko marné, tak sme sa s predajcom dohodli, že to tam prinesiem. Ráno som to ku nim priniesol a samozrejme, že som vyzeral ako totálny trotl, lebo PC šlapalo jak hodinky. Vyskúšali čo sa dalo, ale všetko márne žiaden problém nikde nebol. Ešte mi na odchode dali tip, že možno zle uzemnený kábel na predlžovake alebo niečo podobné.

Keďže po návrate od predajcu (s úžasným pocitom debila) sa situácia so zvukom zopakovala, chytil som sa možnosti vadnej elektroinštalácie ako topiaci sa slamky. Nebol to až taký problém, lebo ako som čoskoro zistil svokor si pre 40 rokmi keď sa tam nasťahovali porozťahoval svojpomocne po byte prídavné zásuvky. Keďže v tom čase sa robilo bežne dvojvodičové zapojenie, staré hliníkové káble, možná oxidácia, vyzeralo to nádejne, skoro som tomu uveril :-)). Pre istotu som ho poslal kúpiť novú predlžovačku s prepäťovou ochranou a nechal som Janku priniesť z domu 30m trojžilového kábla na experimenty. Po krátkej porade sme začali s pokusmi na prvej zásuvke za poistkami. PC som si pekne zbalil ako mačka mladé a rozložil ho na chodbe na zemi. Bomba, PC tu išlo bez problémov, teda závada bola identifikovaná = zlá elektroinštalácia v celom byte. Svokor začínal pomaly blednúť pri predstave sekania nových rozvodov v paneláku, svokra zavrávorala a radšej sa zavrela do kuchyne kde začala podozrivo trieskať hrncami. Občas z tade vyliezla, pobledlá hlesla, že to je najhoršia možná príčina. Ja som ju utešoval, že je to síce blbé, ale aspoň to dokazuje, že nové PC je v poriadku a raz za 40 rokov sa oplatí prerobiť elektrinu. Takže fajn, závada je zistená, PC naspäť na pôvodné miesto, pre istotu som si overil, že problém pretrváva a teraz stačí ako dočasné riešenie natiahnuť dostatočne dlhú predlžovačku do chodby a nechať svokra so svokrou si užiť prerábanie elektriny. Kým dorazila Janka s 30m káblom ešte som si cvične overil zapojenie do niekoľkých iných zásuviek v okolí (na čo stačila existujúca predlžovačka) a všade rovnaký problém, čiže ten rozvod ozaj stojí za ... Konečne dorazil dostatočne dlhý kábel, svokor si vyrobil predlžovačku, zapojili sme ju na chodbe a ..... cvak, sánka mi padla do pasu, problém sviňa nezmizol a je stále tu. A sme tam kde sme boli.

Takže čo sme vlastne zistili? Keď je PC na chodbe ide, keď je v izbe nejde. V izbe nejde ani keď je zapojené do chodby!!! Pozerám na tú kopu 30m kábla neverím vlastným očiam a rozmýšlam ako to vysvetliť. Žeby bol dlhý kábel a elektrinu v ňom rozboleli nohy, rušenie? Obehli sme s káblom všetky zásuvky v byte, nikde to nefungovalo. Začínam pomaly rozmýšľať nad mimozemšťanmi. Takže ideme znova, rozobrať a presťahovať naspäť na chodbu. A PC zase išlo v poriadku!!! Tak nech je sranda úplná, PC sme nechali v chodbe a natiahli predlžovačku späť z chodby do izby a skúsili to zapnúť. PC išlo bez problémov!!! Hurá dôvod je objasnený - v izbe sú schovaní mimozemšťania a rušia nám zvukovú kartu. Lepšie - sused za stenou je aj tak pošuk, takže určite im ožaruje izbu cez stenu nejakým žiaričom (repráky, starý TV). Sme docela kreatívni, že? Svokra vyháňa svokra aby tam išiel zazvoniť a zistiť čím ich ožaruje. Rozhodli sme sa urobiť najprv pokus. Preniesli sme PC späť do izby, ale na iné miesto a spustili sme ho - ide perfektne, pričom je jedno z ktorej zásuvky v byte sa napája. Hurá, je to nejaké rušenie od suseda alebo mimozemšťanov, elektrina je v poriadku! Svokre vlhne zrak a utiera si slzy od radosti, že nemusia búrať elektrinu. Vybrala sa dokončiť obed, asi sa predsa len najem tu. Najbližšiu polhodinu zapíname a vypíname PC a presúvame ho po izbe bližšie a bližšie k inriminovanému "paranormálnemu" miestu. Pomaly rozmýšľame ako prestavať nábytok, aby sme sa vyhli chorému miestu. Posledný čisto teoretický pokus, veď už je úplne jasné kde je problém, to len aby sme potvrdili platnosť hypotézy negatívnou skúškou presúvame PC na pôvodné "zamorené" miesto, očakávajúc, že aj tak nepôjde, zapínam ho a tá sviňa funguje úplne bez problémov!!!

Poblednutý klesám na zem a neveriac vlastným očiam a ušiam pozerám na tú krabicu. Celé moje analytické ego a schopnosti sú v koncoch, porazené a zničené na dno, na druhej strane PC funguje, skutočne zmiešané pocity. Nič rozumné ma nenapadá, idem sa radšej naobedovať, je pol tretej, príjemný poldeň za nami :-(. Byt rozbombardovaný ako po nájazde komančov, káble a šnúry všade okolo. Ale prečo to nešlo a prečo to teraz ide naozaj netuším. Po obede narýchlo preskúšam internet, Skype, všetko OK. Zapájam kameru a zdrvený odchádzam.

Po polhodine volá svokor, že asi odhalil prečo to nešlo. Keď som odišiel reštartoval PC a zase zvuk nešiel. Napadlo ho, že jediné čo sa zmenilo bolo zapojenie kamery, tak ju vytiahol a okamžite sa to dalo do poriadku! teraz ju mám pred sebou a rozmýšľam, či ju mám otestovať alebo ju radšej rozdupem.

Howgh!!!

 

 

© Bagar 2005-2009