Korytnačka Žofa

Latinsky: Graptemys Kohnii
Slovensky: Korytnačka mapová
Česky: Želva kýlnatá

Ako som sa dostal ku korytnačke?

Nooo, najprv som veľmi chcel jaštericu, ale moja mama povedala, že zvieratko áno, ale musí byť chlpaté. Osobne sa mi veľmi nepáčia chlpaté zvieratá (fascinujú ma plazy). Neskôr som sa stále pokúšal presvedčiť rodičov o tom, že chcem jaštericu, ale aj tak mi to neschválili. Mne sa celkom páčila korytnačka a i keď nie je chlpatá, tak mama s tým nakoniec súhlasila.

12.5.2007 sme sa chystali do Zoodomu pozrieť korytnačky. Pred naším odchodom išiel ocino ešte vyvešať prádlo na záhradu a keď sa vracal ku vchodovým dverám, našiel tam korytnačku, ktorá sa bez úspechu dobýjala k nám domov. Zobrali sme ju domov a dali sme ju do krabice od topánok. Dali sme jej tam aj listy, čo bolo nanič, pretože neskôr sme zistili že je to vodná korytnačka Potom sme odišli do Zoodomu, aby sme jej kúpili akvárium a žrádlo. Moja mama nebola doma, tak sme jej zavolali, že sme našli korytnačku a že je doma v krabici. Keď prišla domov, bol pre ňu docela šok, že korytnačka, ktorá mala byť v krabici, je pri dverách a škrabe na sklo.

Ubytovali sme ju u mňa v izbe. Má veľmi rada gammarusy (zmes sušených ráčikov a rybičiek) a ešte mäso. Ak ju na fotkách uvidíte v umývadle, tak to je preto, lebo tam dostáva jesť, aby si nezašpinila akvárium. To je dobrá rada od múdrych ľudí, ktorú som si prečítal.

Začiatkom zimy nám Žofa začala veľmi málo jesť. Najprv som nevedel prečo. Tak som sa pozrel do knižky a zistil som, že naša korytnačka má mať zimný spánok. Rozmýšľali sme kam ju dáme, lebo teplota miesta, kde prezimuje mala byť pod 12 stupňov. Do chladničky sme ju dať nemohli, pretože sa to mojej mame nepáčilo. Tak sme ju dali do krabice s vodou a s kockami z molitanu (aby sa cítila schovaná). Najprv bola v špajzi, ale tam bolo neskôr veľmi teplo, tak sme ju dali do garáže. Potom sme ju zase preniesli do špajze, pretože v garáži bolo veľmi zima. Teraz už úspešne absolvovala zimný spánok a  určite sa už teší, keď konečne bude môcť byť vonku v jazierku (to sa však zatiaľ iba plánuje ). 

... a šte na niečo sme časom prišli - Žofa je asi chlap

 

Veľkosť: do 25 cm
Rozšírenie: juh USA
Prirodzené životné prostredie: malé, kľudné vody, teplé a zarastené, bohaté na hmyz a ryby
Aktivita: Cez deň
Podmienky: Teplota vody22 až 28 °C, teplota vzduchu22 až 28 °C
Vek: Dožíva sa cca 60 rokov

 

Zapísal: Paťko

 

 

 

© Bagar 2005-2009